8 punktów, jak wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania.

Wrzesień 11, 2015 przez Wykreowani

Więc myślisz o pozycjonowaniu strony? Być może właśnie dogadujesz ostatnie szczegóły z firmą, która świadczy usługi SEO? Pamiętaj, że jeśli źle dobierzesz słowa kluczowe, to nie tylko nie zobaczysz żadnego zysku. Będziesz płacił, czasem nie małe pieniądze, nawet przez 12 miesięcy.  Więc…

 

Jak właściwie wybrać słowa kluczowe?

 

1. Odpowiedz, szczerze, przed samym sobą, na pytanie: Kim jest twoja firma?

Od tego zależy naprawdę dużo. Czy jesteś firmą usługową działającą na terenie danego miasta? Czy świadczysz usługi na terenie kraju? Sprzedajesz produkty jako sklep internetowy? Twoja branża jest niszowa czy bardzo ogólna i kierowana do każdego? Co jest twoim produktem? Zacznij od zdefiniowania dla kogo chcesz być widoczny i kto jest twoim klientem, Jeśli źle odpowiesz w tym miejscu, dalej nie ma sensu się zastanawiać. Zupełnie inaczej dobiera się słowa dla sklepów, zupełnie inaczej dla firm działających w jednym miejscu i jeszcze inaczej dla niszowych przedsiębiorstw chcących dotrzeć do klientów z całej polski.

2. Na jaki ruch mogę liczyć?

Sprawdź to. Nie opieraj się na domysłach i przypuszczeniach, że akurat to słowo jest dobrze dobrane. Tym bardziej, nie ufaj znajomym i „specjalistą”. Masz za darmo dostępne narzędzie, które szybko i bez owijania w bawełnę powie Ci dokładnie ile razy dana fraza jest wyszukiwana w miesiącu. Załóż konto Google Adwords. To nic nie kosztuje. Następnie wejdź w Narzędzia -> Planer słów kluczowych i wpisz interesującą Cię frazę. Zobaczysz jej statystyki i podpowiedzi innych fraz poniżej. Może się okazać, że twoją „idealną” frazę wyszukuje tylko 10 osób w miesiącu a pod nosem masz bardzo podobną, z wyszukaniami na poziomie 100. Pamiętaj tylko o jednej ważnej rzeczy: wyszukania to nie odwiedziny. Z drugiej strony Planer Słów Kluczowych pokazuje słowa w dopasowaniu ścisłym, dokładnie tak jak są wpisywane. Jest jeszcze dużo fraz pobocznych, na które strona praktycznie sama wskoczy wysoko przy okazji pozycjonowania głównej frazy i dzięki temu pozyskasz trochę ruchu.

3. Sprecyzuj

Sprzedajesz łożyska? Więc nie wybieraj frazy typu „łożyska”. Ktoś, kto wpisuje frazę w takiej odmianie może po prostu chcieć się dowiedzieć coś więcej o „łożyskach” a nie koniecznie kupić. Zapłacisz dużo, bo to fraza często wyszukiwana a jednocześnie zwrot będzie bardzo niski. Dopiero w odmianie „łożyska sklep”, „łożyska hurtownia”, „łożyska + miasto” można domniemywać, że osoba szuka firmy, która akurat oferuje łożyska. To samo tyczy się np. frazy „kwas hialuronowy” nie wiesz czy osoba chce: poznać działanie, kupić, znaleźć firmę kosmetyczną która go oferuje. Doprecyzuj! Jeśli tego nie zrobisz, możesz być wysoko na frazę, która nie da Ci kompletnie nic.

4. Dużo konkretnych fraz czy mało ogólnych?

Wypośrodkuj. Wybierz część fraz bardziej ogólnych a część bardziej sprecyzowanych. Większy ruch zapewnią frazy ogólne ale jednocześnie będą konwertować na niższym poziomie. Dodatek bardzo precyzyjnych fraz, spowoduje, że odwiedzin będzie mniej, ale jednocześnie sprzedaż będzie wyższa. Sprzedajesz akcesoria rowerowe? Spróbuj z frazami typu „siodełka rowerowe”.  Takie frazy, odpowiadają za całe kategorie ale jednocześnie nie odpuszczaj nazw poszczególnych produktów, np. „siodełko wtb speed”. Unikaj za to bardzo ogólnych, jedno wyrazowych fraz, chyba, że Twoja firma to naprawdę duża marka a obecność na słowo „opony” to kwestia prestiżu. W każdym innym wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się słowa bardziej konkretne.

5. Podążaj za lejkiem.

Szczególnie, jeśli prowadzisz sklep internetowy. Najprościej rzecz ujmując, mamy klienta który szuka roweru i nie ma kompletnie pojęcia jaki chce kupić. Najpierw zapewne wpisze rowery i przejrzy typy rowerów jakie są dostępne na rynku. Załóżmy, że zdecydował się na „rower górski”. Teraz zacznie poznawać producentów: Kross, Giant, Trek. Załóżmy, że spodobał mu się konkretny model: „Trek Marlin 7”. Najlepiej wtedy znaleźć się, jako sklep, na frazy produktowe typu: „trek marlin 7” „marlin 7 sklep”. Takie słowa dadzą najwyższą konwersję. Można dać się też poznać wcześniej: „rowery trek sklep”, „trek sklep”. Zdecydowanie za to nie warto być nigdzie w okolicy „rowery górskie”, bo taka fraza generuje za duży wybór. Innymi słowy, jeśli prowadzisz sklep internetowy, najbardziej celuj w frazy produktowe, trochę mniej w kategorie a najmniej w ogólne słowa typu „sklep rowerowy”, tym bardziej, jeśli twój budżet jest ograniczony. Jedyny wyjątek od tej zasady, to specjalistyczne sklepy z bardzo niszowymi produktami. Wtedy faktycznie dużo lepiej sprawdzą się frazy bardzo ogólne.

5. Z miastem czy bez?

Jeśli tylko operujesz na danym terenie, wybieraj wyłącznie frazy z dopiskiem miasto na zasadzie „hydraulik łódź”. Operując na terenie województwa nie wybieraj za to fraz z dopiskiem „mazowieckie”, zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji sprawdzą się nazwy dużych miast w okolicy twojego. Więc, jeśli budujesz sieci wodociągowe na terenie śląska, wybierz frazy: „sieci wodociągowe Kraków”, „sieci wodociągowe Katowice”, „sieci wodociągowe Gliwice”. Są też pewne przypadki, w których nawet jeśli operujesz na terenie całego kraju wybierz frazy z dopiskiem miasta. Załóżmy, że sprzedajesz kontenery chłodnicze. Zdecydowanie więcej konkretnego ruchu zyskach inwestując we frazę z dopiskiem chociażby miasta wojewódzkiego niż samo „kontenery chłodnicze”

6.  Bardziej niszowo?

Zastanów się też, czy warto być zawsze tam gdzie wszyscy. Dla przykładowego „hydraulik warszawa” można jeszcze wziąć pod uwagę dzielnice. Szczególnie ma to sens dla usług bardzo popularnych. Tak samo jak, warto zastanowić się nad przewagami, które możesz użyć „hydraulik warszawa całodobowo”, „hydraulik warszawa 24h”. Innym pomysłem może być dopisek: ceny, opinie, dobry, polecany. Czasem warto zainwestować w dużo fraz, które nie mają nawet statystyk odwiedzin. W takim wypadku sprawdź podpowiedzi w wyszukiwarce. To bardzo cenne źródło informacji o tym, co niszowego wpisują internauci.

7. Nie, to nie jest twoje słowo kluczowe

Często okaże się, że rzeczy które oferujesz są wyszukiwane na prawdę rzadko. Wtedy, nawet pozbieranie paru słów nie gwarantuje odpowiedniego ruchu. Nie wybieraj na siłę szerszych słów kluczowych albo tym bardziej takich, którymi twoja firma się nie zajmuje. Po pierwsze, ciężko wypozycjonować coś czego nie ma na stronie a po drugie jeszcze ciężej zachęcić do czegoś, czego tak naprawdę nie oferujesz. Więc, jeśli oferujesz tylko specjalistyczne preparaty z wąskiej dziedziny dla kosmetyków, to nie, nie jesteś „hurtownia kosmetyczna”.

8. Na pewno masz już odpowiednią listę? Lepiej przetestuj!

Jesteś już pewny, że frazy które wybrałeś, na pewno są dobre? Zapewne masz rację, ale dla własnego „świętego spokoju” zrób jeszcze jedną rzecz. Przetestuj je przez miesiąc, na przykład za pomocą Kampanii Adwords. Wtedy, będziesz miał pewność, że dokonałeś naprawdę słusznego wyboru. Tym bardziej, że w Google Analytics możesz śledzić konwersję i sprawdzić czy faktycznie to te frazy o których myślałeś generują sprzedaż albo powodują oczekiwane reakcje.


Oceń tekst

Average rating 5 / 5. Liczba głosów: 2

  Szybka wycena

  Adres Twojej strony to?

  Jak możemy się z Tobą skontaktować?

  Co otrzymasz?

  Strategię działań

  Audyt widoczności

  Atrakcyjną propozycję

  ...i wiele więcej!