Long tail keywords, frazy ogólne i money keywords – o tym, jak targetować potencjalnych klientów!

03.10.2023 | Wykreowani

Frazy long tail SEO mają o 3-5% wyższy współczynnik klikalności od słów kluczowych ogólnych (tzw. fraz generycznych). Są one również wykorzystywane przez użytkowników w kontekście ponad 50% wyszukiwań w Google. Czy to oznacza, że aby sprzedawać więcej niż konkurencja musisz pozycjonować się na frazy z długiego ogona słów kluczowych? To pomocne, natomiast najważniejsza jest intencja wyszukiwania. Jeżeli Twoi przyszli klienci wykorzystują frazy generyczne lub też short-tail keywords (bazujące na maksymalnie 3 słowach), wdrożenie ich do strategii marketingowej okaże się „strzałem w dziesiątkę”. W innym przypadku long tail SEO zadziałają lepiej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak podjąć właściwą decyzję na temat targetowania i trafić w intencje użytkowników! Miłej lektury.

Źródło: https://img.freepik.com/free-photo/search-magnifying-glass-graphic-design-icon_53876-120171.jpg?w=740&t=st=1695902449~exp=1695903049~hmac=650631d6a51d1e7db1ae8bcc23168a017d40930503fe23266a2842be4d7032ea

Frazy generyczne i long tail SEO – jak wybrać spośród nich opłacalne słowa kluczowe (money keywords)?

Na początek szybkie wytłumaczenie:

 • frazy generyczne, czyli ogólne składają się maksymalnie z dwóch słów kluczowych;
 • short-tail keywords, są to wyrażenia do 2-3 słów;
 • long tail SEO keywords to sentencje powyżej 3-4 słów.

A co w przypadku „money keywords”? Są to wszystkie frazy, które mogą potencjalnie wygenerować ruch i spieniężyć Twój biznes – zazwyczaj w dłuższej perspektywie.

Jak je znaleźć?

To bardzo proste. Skorzystaj z dowolnego narzędzia do researchu słów kluczowych (np. Ubersuggest). Wejdź w Keyword ResearchKeyword Overview i wpisz interesującą Cię frazę. W naszym przypadku będzie to „etui do iPhone”.

Zdj 1. Research opłacalnych słów kluczowych.

Źródło: app.neilpatel.com.

Co możesz wywnioskować z powyższych wyników? Że money keywords to tym razem ani frazy generyczne, ani frazy z długiego ogona. Są to właśnie tzw. short-tail keywords, które spełniają konkretną intencję użytkowników.

Jakie dokładnie wyrażenia mam na myśli w tym przypadku? Etui do iPhone 12/13/14 i tak dalej, w zależności od Twojego asortymentu w sklepie internetowym.

Money keywords – jak wybrać 6 najlepszych fraz do testowego wdrożenia na swoją stronę internetową?

Wiele zależy od tego, jakim autorytetem domeny (Domain Rating, DR) dysponujesz.

DR zweryfikujesz w darmowym narzędziu Ahrefs – DR Checker.

Zdj 2. Weryfikacja DR domeny w darmowym narzędziu Ahrefs.

Źródło: ahrefs.com/website-authority-checker

Nowe strony internetowe, które wyróżniają się niewielkim zapleczem backlinkowym oraz contentowym cechuje przedział 0-25. W konsekwencji powinieneś posortować wyniki wyszukiwania w Ubersuggest w taki sposób, aby SEO Difficulty (czyli trudność pozycjonowania) była jak najmniejsza (np. od 0 do 40).

Zdj 3. Oznaczenie łatwych do wypozycjonowania słów kluczowych.

Źródło: app.neilpatel.com.

Po kliknięciu Apply zobaczysz posortowane wyniki.

Zdj 4. Wyniki posortowane od najmniejszego do największego SD.

Źródło: app.neilpatel.com.

Twoje „money keywords”, które pomogą spieniężyć Twój e-commerce i zarankują w relatywnie krótkim czasie w TOP 10 (lub wyżej) to wszystkie frazy z SD 36, czyli:

 • etui do iPhone 14 Pro,
 • etui do iPhone 14 Pro max,
 • etui do iPhone 14,
 • etui do iPhone XR,
 • etui do iPhone 14 Plus,
 • etui do iPhone 12 Pro.

Jeżeli chcesz stworzyć podstronę oraz content na konkretną sekcję swojej strony, wybierz jedną frazę, którą chcesz zmonetyzować i kliknij na nią w Ubersuggest. W naszym przypadku będzie to etui do iPhone 14 Pro.

Zdj 5. Rozszerzone wyniki Ubersuggest dla money keyworda „etui do iPhone 14 Pro”.

Źródło: app.neilpatel.com.

Jak możesz zauważyć wyświetliły się tutaj frazy z długiego ogona słów kluczowych dla Twojego „money keyworda”, czyli „iPhone 14 Pro”.

Co teraz? Wybierz najbardziej pasujące do Twojego opisu produktu lub kategorii słowa z długiego ogona i stwórz wartościowy content. Dokładnie to samo potwórz z pozostałymi „money keywordami”, których pozycjonowanie wzbogacisz o długi ogon.

Ubersuggest jest bardzo tanim narzędziem SEO, ponieważ kosztuje około 60 zł miesięcznie w podstawowym pakiecie, za pomocą którego zrobisz kompleksowy money keyword research razem z frazami long tail.

Jeżeli chcesz wypróbować inne rozwiązania – najlepszym (ale także najdroższym) jest Ahrefs, oferując bardziej wnikliwą i kompleksową analizę. Możesz również zdecydować się na Senuto, SEMrush oraz darmowy Google Keyword Planner. Wybór należy do Ciebie.

Podsumowanie skutecznego targetowania potencjalnych klientów za pomocą tzw. money keywords

Aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów, powinieneś zrozumieć istotę, dla której odbiorcy podejmują się wyszukiwania Twoich produktów w Google. Określenie intencji wyszukiwania (Search Intent) jest relatywnie prostym zadaniem – szczególnie wykorzystując profesjonalne narzędzia SEO.

Tak więc ku podsumowaniu:

 • na początku wybierz frazę kluczową, która Cię interesuje (np. „etui na iPhone”);
 • zrób research na podstawie danej frazy kluczowej w Ubersuggest (lub jakimkolwiek innym narzędziu SEO);
 • wybierz swoje „money keywords”;
 • do „money keywords” dobierz dodatkowo frazy pomocnicze (np. long tail SEO lub short-tail), które ułatwiają stworzenie opisu kategorii lub produktu.

Dla pozostałych fraz, które chcesz zmonetyzować, zrób to samo.

Przypominamy, że money keywords powinny być raczej frazami ogólnymi (generycznymi) lub short-tail SEO. Long tail SEO mają czasami więcej mocy niż frazy ogólne i generują ruch, natomiast niekoniecznie przekłada się to na sprzedaż.

A jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz fachowej pomocy w pozycjonowaniu, napisz do nas maila lub po prostu zadzwoń. Pozostajemy dyspozycyjni.

 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat money keywords, long tail SEO oraz fraz generycznych

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat money keywords, long tail SEO oraz fraz generycznych?

 1. Co to są „money keywords”?

„Money keywords”, czyli słowa kluczowe generujące zysk, to frazy, które potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkę z zamiarem dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. Dobór odpowiednich „money keywords” może znacząco wpłynąć na zwiększenie konwersji i rentowności kampanii reklamowej. Przy doborze tych słów powinieneś skoncentrować się na konkretach i unikać ogólników.

 1. Jakie są korzyści stosowania long tail SEO?

Long tail SEO polega na optymalizacji strony pod kątem długich fraz kluczowych. Stosując długi ogon, masz większą szansę na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach dla konkretnych zapytań. Długie frazy kluczowe są zazwyczaj mniej konkurencyjne, co sprawia, że łatwiej jest je pozycjonować. To podejście może zwiększyć ruch na Twojej stronie oraz poprawić konwersję.

 1. Czym są frazy generyczne?

Frazy generyczne to ogólne terminy lub słowa kluczowe, które nie wskazują na konkretne marki lub produkty. Są one często używane przez użytkowników, którzy poszukują informacji, a niekoniecznie mają zamiar dokonywać zakupu.

 1. Jak można połączyć strategię money keywords i long tail SEO?

Połączenie strategii money keywords i long tail SEO polega na integracji słów kluczowych generujących zysk z długimi frazami kluczowymi. Przy wyborze fraz, powinieneś zidentyfikować te, które są najbardziej istotne dla Twojej oferty i jednocześnie spełniają kryteria long tail oraz intencje wyszukiwania. Takie połączenie może przynieść korzyści w postaci wyższej widoczności w wynikach wyszukiwania oraz zwiększonej konwersji.


Oceń tekst

Average rating 0 / 5. Liczba głosów: 0

  Szybka wycena

  Adres Twojej strony to?

  Jak możemy się z Tobą skontaktować?

  Co otrzymasz?

  Strategię działań

  Audyt widoczności

  Atrakcyjną propozycję

  ...i wiele więcej!