Szybkość ładowania strony www to jeden z jej głównych parametrów, często decydujący o popularności witryny wśród użytkowników. Nie każdy właściciel strony internetowej zdaje sobie z tego sprawę, jednak fakty mówią same za siebie: nawet, jeśli nasza strona będzie bogata w unikatowe i wartościowe treści, a nasz sklep zaoferuje najlepsze produkty w cenach niższych niż konkurencja, potencjalny użytkownik i tak może omijać naszą witrynę z daleka. Wszystko ze względu na jej wolne wczytywanie, które bywa irytujące i stanowi wstęp do dalszych kłopotów z korzystaniem ze strony. Jak sprawdzić szybkość ładowania strony www i jakie narzędzia warto w tym celu wykorzystywać? Jakie zalety posiadają? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
W sieci znajdziemy bogaty wybór narzędzi służących do pomiaru szybkości ładowania strony www. Przeważająca większość z nich jest darmowa i choćby dlatego warto je przetestować. Jednak nie tylko brak opłat jest czynnikiem sprawiającym, że narzędzia do testowania szybkości wczytywania stron są tak chętnie wykorzystywane. Poniżej wymieniono ich największe zalety:
są darmowe i ogólnodostępne,
dostarczają szczegółowych informacji o szybkości ładowania stron www, często z różnych lokalizacji na świecie,
dostarczają propozycje rozwiązań oraz gotowe instrukcje do zastosowania w celu wyeliminowania poszczególnych błędów,
informują o szybkości wczytywania stron zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych,
zwracają uwagę na to, które błędy należy wyeliminować natychmiast, a które mają mniejszy priorytet.
Warto wspomnieć także, że narzędzia do pomiaru szybkości ładowania stron badają czynniki niezależne od szybkości łącza internetowego. Prędkość Internetu domowego czy mobilnego użytkownika ma oczywiście znaczenie w kontekście ładowania strony, jest jednak niezależna od konstruktorów strony. Jeśli jednak nasza oferta cieszy się szczególną popularnością w danym kraju lub regionie świata, gdzie średnia prędkość Internetu wynosi np. 10 MB/s, możemy tak planować konstrukcję strony, by ładowała się sprawnie także przy wolnym połączeniu.
Najlepsze narzędzia do sprawdzania szybkości ładowania
Google Page Speed Insights – narzędzie od Google jest darmowe, ale to tylko jedna z wielu jego zalet. Przede wszystkim, Page Speed Insights sprawdza szybkość ładowania stron www na komputerach i urządzeniach przenośnych, dostarczając wyczerpującego raportu oraz praktycznych wskazówek na temat tego, jak usunąć błędy spowalniające wczytywanie witryny. Aby z niego skorzystać wystarczy wpisać lub wkleić adres witryny i wcisnąć przycisk „Analyze”. Narzędzie przeskanuje witrynę i wyszuka błędy odpowiadające za jej powolne ładowanie.
Page Scoring – podobnie jak większość wiodących narzędzi do mierzenia szybkości ładowania, również Page Scoring wykorzystuje skanowanie elementów i obszarów strony, dostarczając szczegółowych informacji o wszystkich plikach wywoływanych podczas jej wczytywania. Zaletą tego narzędzia jest jego niezwykle prosta i intuicyjna obsługa, dzięki czemu z Page Scoring poradzi sobie także osoba niemająca dotychczas doświadczeń związanych z pomiarem szybkości ładowania.
Monitis – kolejne, niezwykle udane narzędzie do pomiaru i testowania prędkości wczytywania witryn. Narzędzie analizuje prędkość odpowiedzi poszczególnych elementów, wywoływanych w trakcie ładowania strony. W efekcie końcowym otrzymujemy uśredniony wynik, będący wypadkową pomiarów dokonywanych z 3 rejonów świata.
DotCom Monitor – o tym narzędziu warto wspomnieć głównie z uwagi na fakt, że jest niezwykle szybkie i posiada łatwy w obsłudze interfejs. Jednak jego największą zaletą jest testowanie szybkości wczytywania stron z 23 rejonów świata, co pozwala osiągnąć szczegółowe informacje na temat prędkości ładowania naszej strony w różnych zakątkach globu.
Yahoo’s Slow – tworząc zestawienie najpopularniejszych narzędzi do pomiaru szybkości ładowania stron www, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniu oferowanym przez kolejnego globalnego giganta. Yahoo! proponuje narzędzie łatwe i intuicyjne, dostarczające szczegółowych danych na temat szybkości ładowania poszczególnych elementów strony, przedstawianych w formie czytelnych wykresów i diagramów. Zalicza się do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o czytelność i łatwe przyswojenie informacji o błędach.
Warto mieć na uwadze fakt, że Google intensywnie promuje strony, których szybkość ładowania jest wysoko oceniana. Wczytywanie strony jest więc istotnym czynnikiem z punktu widzenia SEO i pozycjonowania stron. Jak widać, wiele firm oferuje liczne rozwiązania, które pozwalają nie tylko sprawdzić szybkość ładowania strony www, ale także naprawić błędy, dzięki szczegółowym raportom. Warto z nich korzystać, by skutecznie optymalizować czas ładowania witryn internetowych.
Oceń tekst
Average rating 5 / 5. Liczba głosów: 3
Zostaliśmy odznaczeni jako jedni z najlepszych wykonawców w branży przez oferteo.pl >sprawdź<
Copyright 2024 | Polityka prywatności | RODO