Szybkość ładowania strony www, a skuteczne pozycjonowanie sklepu i stron

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony www?

Kwiecień 24, 2017 przez Oliwia

5
(3)

Szybkość ładowania strony www to jeden z jej głównych parametrów, często decydujący o popularności witryny wśród użytkowników. Nie każdy właściciel strony internetowej zdaje sobie z tego sprawę, jednak fakty mówią same za siebie: nawet, jeśli nasza strona będzie bogata w unikatowe i wartościowe treści, a nasz sklep zaoferuje najlepsze produkty w cenach niższych niż konkurencja, potencjalny użytkownik i tak może omijać naszą witrynę z daleka. Wszystko ze względu na jej wolne wczytywanie, które bywa irytujące i stanowi wstęp do dalszych kłopotów z korzystaniem ze strony. Jak sprawdzić szybkość ładowania strony www i jakie narzędzia warto w tym celu wykorzystywać? Jakie zalety posiadają? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

W sieci znajdziemy bogaty wybór narzędzi służących do pomiaru szybkości ładowania strony www. Przeważająca większość z nich jest darmowa i choćby dlatego warto je przetestować. Jednak nie tylko brak opłat jest czynnikiem sprawiającym, że narzędzia do testowania szybkości wczytywania stron są tak chętnie wykorzystywane. Poniżej wymieniono ich największe zalety:

 • są darmowe i ogólnodostępne,
 • dostarczają szczegółowych informacji o szybkości ładowania stron www, często z różnych lokalizacji na świecie,
 • oferują natychmiastowy raport błędów spowalniających szybkość ładowania strony,
 • dostarczają propozycje rozwiązań oraz gotowe instrukcje do zastosowania w celu wyeliminowania poszczególnych błędów,
 • informują o szybkości wczytywania stron zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych,
 • zwracają uwagę na to, które błędy należy wyeliminować natychmiast, a które mają mniejszy priorytet.

Warto wspomnieć także, że narzędzia do pomiaru szybkości ładowania stron badają czynniki niezależne od szybkości łącza internetowego. Prędkość Internetu domowego czy mobilnego użytkownika ma oczywiście znaczenie w kontekście ładowania strony, jest jednak niezależna od konstruktorów strony. Jeśli jednak nasza oferta cieszy się szczególną popularnością w danym kraju lub regionie świata, gdzie średnia prędkość Internetu wynosi np. 10 MB/s, możemy tak planować konstrukcję strony, by ładowała się sprawnie także przy wolnym połączeniu.

Najlepsze narzędzia do sprawdzania szybkości ładowania

 1. Google Page Speed Insights – narzędzie od Google jest darmowe, ale to tylko jedna z wielu jego zalet. Przede wszystkim, Page Speed Insights sprawdza szybkość ładowania stron www na komputerach i urządzeniach przenośnych, dostarczając wyczerpującego raportu oraz praktycznych wskazówek na temat tego, jak usunąć błędy spowalniające wczytywanie witryny. Aby z niego skorzystać wystarczy wpisać lub wkleić adres witryny i wcisnąć przycisk „Analyze”. Narzędzie przeskanuje witrynę i wyszuka błędy odpowiadające za jej powolne ładowanie.
 1. Page Scoring – podobnie jak większość wiodących narzędzi do mierzenia szybkości ładowania, również Page Scoring wykorzystuje skanowanie elementów i obszarów strony, dostarczając szczegółowych informacji o wszystkich plikach wywoływanych podczas jej wczytywania. Zaletą tego narzędzia jest jego niezwykle prosta i intuicyjna obsługa, dzięki czemu z Page Scoring poradzi sobie także osoba niemająca dotychczas doświadczeń związanych z pomiarem szybkości ładowania.
 1. Monitis – kolejne, niezwykle udane narzędzie do pomiaru i testowania prędkości wczytywania witryn. Narzędzie analizuje prędkość odpowiedzi poszczególnych elementów, wywoływanych w trakcie ładowania strony. W efekcie końcowym otrzymujemy uśredniony wynik, będący wypadkową pomiarów dokonywanych z 3 rejonów świata.
 1. DotCom Monitor – o tym narzędziu warto wspomnieć głównie z uwagi na fakt, że jest niezwykle szybkie i posiada łatwy w obsłudze interfejs. Jednak jego największą zaletą jest testowanie szybkości wczytywania stron z 23 rejonów świata, co pozwala osiągnąć szczegółowe informacje na temat prędkości ładowania naszej strony w różnych zakątkach globu.
 1. Yahoo’s Slow – tworząc zestawienie najpopularniejszych narzędzi do pomiaru szybkości ładowania stron www, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniu oferowanym przez kolejnego globalnego giganta. Yahoo! proponuje narzędzie łatwe i intuicyjne, dostarczające szczegółowych danych na temat szybkości ładowania poszczególnych elementów strony, przedstawianych w formie czytelnych wykresów i diagramów. Zalicza się do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o czytelność i łatwe przyswojenie informacji o błędach.

Warto mieć na uwadze fakt, że Google intensywnie promuje strony, których szybkość ładowania jest wysoko oceniana. Wczytywanie strony jest więc istotnym czynnikiem z punktu widzenia SEO i pozycjonowania stron. Jak widać, wiele firm oferuje liczne rozwiązania, które pozwalają nie tylko sprawdzić szybkość ładowania strony www, ale także naprawić błędy, dzięki szczegółowym raportom. Warto z nich korzystać, by skutecznie optymalizować czas ładowania witryn internetowych.


Kto jeszcze chce sprzedawać więcej przez Internet?

Chcesz sprawdzić jak możemy Ci pomóc zwiększyć sprzedaż?

  Jak przydatny był ten post?

  Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

  Average rating 5 / 5. Liczba głosów: 3

  Zobacz też:   Szybka wycena

   Adres Twojej strony to?

   Jak mogę się z Tobą skontaktować?

   Co otrzymasz?

   Strategię działań

   Audyt widoczności

   Atrakcyjną propozycję

   ...i wiele więcej!