Nowe trendy i zmiany w SEO w 2024

05.12.2023 | Wykreowani

W 2024 roku, SEO przechodzi szereg transformacji, które są nie tylko fascynujące, ale również kluczowe dla przetrwania w dynamicznie zmieniającym się środowisku online.  W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom i zmianom w SEO, które zdominują rok 2024. Omówimy najnowsze algorytmy Google, które wpływają na strategie SEO, a także rosnącą rolę sztucznej inteligencji w optymalizacji SEO. Przyjrzymy się również znaczeniu Voice Search, które staje się coraz bardziej popularne wśród użytkowników internetu. Ponadto, zbadamy najnowsze zmiany w lokalnym SEO, które są niezbędne dla firm chcących zwiększyć swoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania. Na koniec, spojrzymy w przyszłość SEO, przewidując jakie trendy i zmiany mogą wpłynąć na strategie SEO w nadchodzących latach. 

Bez względu na to, czy jesteś marketerem czy właścicielem firmy, artykuł ten dostarczy cennych informacji, które pomogą Ci zrozumieć i dostosować się do dynamicznie zmieniającego się świata SEO.

 

1. Najnowsze algorytmy Google a SEO w 2024 roku

W 2024 roku, algorytmy Google będą jeszcze bardziej opierać się na jakości treści, szybkości ładowania strony i optymalizacji dla urządzeń mobilnych. Oznacza to, że firmy, które chcą osiągnąć sukces w SEO, muszą skupić się na tych obszarach.

Google coraz bardziej nagradza strony z treściami o wysokiej jakości, które są oryginalne, wartościowe i zgodne z oczekiwaniami użytkowników. Oznacza to, że firmy powinny skupić się na tworzeniu treści, które są oryginalne, wartościowe i zgodne z oczekiwaniami użytkowników. 

Do rankingu stron internetowych Google wykorzystuje obecnie algorytm MUM (Multitask Unified Model). MUM jest modelem językowym, który jest w stanie zrozumieć kontekst i cel treści. Oznacza to, że strony z treściami o wysokiej jakości, które są również dobrze zrozumiane przez MUM, w przyszłym roku będą miały większe szanse na uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Google pracuje również nad algorytmem o nazwie Topics. Topics będzie wykorzystywał do rankingu stron internetowych informacje o tematach, które są poruszane w treści. Oznacza to, że strony, które są związane z popularnymi tematami, będą miały większe szanse na uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ponadto, ważnym czynnikiem rankingowym Google jest także  szybkość ładowania się strony. Strony, które ładują się wolno, mogą być karane niższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Przeprowadzone badania pokazują, że użytkownicy są bardziej skłonni do pozostania na stronie, która ładuje się w ciągu 2 sekund. Dlatego też, firmy powinny dołożyć wszelkich starań, aby ich strony ładowały się jak najszybciej.

Szacuje się, że w 2024 roku, ponad 70% wyszukiwań będzie wykonywanych z urządzeń mobilnych. Dlatego też, firmy muszą upewnić się, że ich strony są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Oznacza to, że strony powinny być responsywne, czyli powinny automatycznie dostosowywać się do rozmiaru ekranu urządzenia, z którego są wyświetlane. Strony powinny być również łatwe w nawigacji na urządzeniach mobilnych.

Oto przykłady algorytmów Google, które nagradzają strony zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych:

 • Mobile-Friendly: algorytm, który nagradza strony, które są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych.
 • Mobile-First Indexing: algorytm, który indeksuje strony internetowe na podstawie ich wersji mobilnej.

Podsumowując, firmy, które chcą osiągnąć sukces w SEO w 2024 roku, muszą skupić się na tworzeniu treści o wysokiej jakości, poprawie szybkości ładowania strony i optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych.

 

2. Rola sztucznej inteligencji w optymalizacji SEO

Sztuczna inteligencja stała się nieodzownym elementem strategii SEO. Wykorzystanie AI w SEO pozwala na precyzyjne dostosowanie treści do oczekiwań użytkowników, co przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. AI pomaga również w analizie dużych ilości danych, co jest niezbędne do skutecznego SEO.

Wprowadzenie RankBrain, algorytmu Google opartego na sztucznej inteligencji, zdecydowanie zmieniło podejście do SEO. Algorytm ten jest w stanie samodzielnie uczyć się i dostosowywać do zmieniających się trendów, co oznacza, że strategie SEO muszą być elastyczne i ciągle aktualizowane.

Podsumowując, wykorzystanie sztucznej inteligencji w SEO to przede wszystkim: precyzyjne dostosowanie treści, analiza dużych ilości danych oraz elastyczność i aktualizacja strategii SEO w odpowiedzi na zmieniające się algorytmy. To są kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas tworzenia i optymalizacji strategii SEO.

 

3. Znaczenie Voice Search dla SEO w 2024 roku

 

W 2024 roku, Voice Search (wyszukiwanie głosowe) będzie nieodłącznym elementem strategii SEO. Coraz więcej użytkowników korzysta obecnie z wyszukiwania głosowego, co ma bezpośredni wpływ na optymalizację stron internetowych. Dlatego też, konieczne będzie dostosowanie treści do tej formy wyszukiwania, co obejmuje między innymi użycie naturalnego języka i długich fraz kluczowych.

Podczas gdy tradycyjne wyszukiwanie tekstowe nadal dominuje, Voice Search zyskuje na popularności. Obecnie szacuje się, że 40% użytkowników korzysta z wyszukiwania głosowego. Szczególnie widoczne jest to wśród młodszych użytkowników, którzy są bardziej skłonni do korzystania z nowych technologii. W związku z tym, strony internetowe muszą być optymalizowane zarówno pod kątem wyszukiwania tekstowego, jak i głosowego, aby osiągnąć jak największą widoczność.

Oto przykład frazy kluczowej, która jest popularna w wyszukiwaniu głosowym, ale nie jest często używana w wyszukiwaniu tekstowym:

Jak przygotować ciasto na pizzę?

Ta fraza kluczowa jest często używana w wyszukiwaniu głosowym przez użytkowników, którzy chcą znaleźć instrukcje, jak przygotować ciasto na pizzę w domu. W wyszukiwaniu tekstowym fraza ta jest używana znacznie rzadziej, ponieważ użytkownicy zazwyczaj szukają bardziej ogólnych informacji na temat przygotowania pizzy.

Oto kilka innych przykładów fraz kluczowych, które są popularne w wyszukiwaniu głosowym, ale nie są często używane w wyszukiwaniu tekstowym:

 • Jak dojechać do pracy?
 • Gdzie kupić świeże warzywa?
 • Jak naprawić kran?
 • Jak wybrać ubezpieczenie?
 • Jak załatwić sprawę w urzędzie?

Użytkownicy, którzy korzystają z wyszukiwania głosowego, często chcą znaleźć konkretne informacje lub odpowiedzi na konkretne pytania. Dzieje się tak, ponieważ wyszukiwanie głosowe pozwala użytkownikom uzyskać natychmiastową odpowiedź na ich pytanie, bez konieczności czytania długich artykułów lub przepisów. W związku z tym, firmy, które chcą dotrzeć do tych użytkowników w 2024 roku, muszą dostosować swoje treści do wyszukiwania głosowego.

 

4. Mobilne SEO: Dlaczego jest tak ważne w 2024 roku?

W 2024 roku, mobilne SEO będzie jednym z najważniejszych czynników rankingowych w wyszukiwarce Google. Nie można pominąć faktu, że większość ruchu internetowego generowana jest obecnie przez urządzenia mobilne. Zgodnie z najnowszymi danymi, ponad 60% wszystkich wyszukiwań online pochodzi z urządzeń mobilnych, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do poprzednich lat. 

Należy wiedzieć, że Google preferuje strony internetowe zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Już w 2022 roku Google zaczął indeksować strony internetowe w pierwszej kolejności na podstawie ich wersji mobilnej. Jeśli Twoja strona internetowa nie jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, może nie być wyświetlana w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Strony internetowe, które są dobrze zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, są łatwiejsze w nawigacji i korzystaniu na urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że użytkownicy są bardziej skłonni do pozostania na Twojej stronie i dokonania konwersji.

Jak poprawić mobilne SEO?

Oto kilka wskazówek, jak poprawić mobilne SEO swojej strony internetowej:

 • Upewnij się, że Twoja strona internetowa jest responsywna. Twoja strona internetowa powinna automatycznie dostosowywać się do rozmiaru ekranu urządzenia, z którego jest wyświetlana.
 • Upewnij się, że Twoja strona internetowa jest łatwa w nawigacji na urządzeniach mobilnych. Twoje menu powinno być łatwe do znalezienia i używania, a Twoje treści powinny być łatwe do odczytania na małych ekranach.
 • Wykonaj testy wydajności swojej strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Upewnij się, że Twoja strona internetowa ładuje się szybko na urządzeniach mobilnych.

W nadchodzącym 2024 roku mobilne SEO będzie ważną częścią każdej strategii SEO. Zoptymalizowanie strony pod kątem urządzeń mobilnych nie będzie już tylko opcją, ale koniecznością, jeśli chcemy być widoczni w sieci.

 

5. Zmiany w SEO lokalnym: Co nowego w 2024 roku?

SEO lokalne to proces optymalizacji strony internetowej w celu zwiększenia jej widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania. Jest to kluczowa strategia marketingowa dla firm, które chcą być łatwo odnajdywane przez potencjalnych klientów w ich okolicy.

W 2024 roku będziemy obserwować pewne znaczące zmiany w SEO lokalnym. Oto kilka z nich:

 • Wzrost personalizacji wyników wyszukiwania

Wyszukiwarki, takie jak Google, coraz lepiej rozumieją intencje użytkowników i dostarczają im najbardziej trafne i wartościowe wyniki. Oznacza to, że firmy muszą dostosować swoje strategie SEO do indywidualnych potrzeb i preferencji swoich klientów.

Przykładowo, jeśli użytkownik szuka „sklepu z odzieżą w Łodzi”, wyszukiwarka może wyświetlić wyniki w kolejności odległości od jego aktualnej lokalizacji. Firma, która chce zwiększyć swoją widoczność w takich wynikach, powinna zadbać o to, aby jej strona internetowa była zoptymalizowana pod kątem lokalizacji i słów kluczowych związanych z odzieżą.

 • Wzrost znaczenia optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z Internetu na swoich smartfonach i tabletach. W związku z tym, optymalizacja dla urządzeń mobilnych staje się coraz ważniejszym czynnikiem rankingowym w SEO lokalnym.

Przykładowo, Google ocenia strony internetowe pod kątem tego, czy są responsywne, czyli czy prawidłowo wyświetlają się na urządzeniach mobilnych. Firmy, które chcą zwiększyć swoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, powinny zadbać o to, aby ich strona internetowa była responsywna.

 • Wzrost znaczenia Google My Business

Google My Business to bezpłatne narzędzie, które pozwala firmom tworzyć i zarządzać swoimi profilami w Google Maps i wyszukiwarce Google. Jest to niezbędny element każdej strategii lokalnego SEO. Pełne i aktualne profile Google My Business mogą pomóc firmom zwiększyć swoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania, a także poprawić ich reputację w oczach potencjalnych klientów.

Podsumowując, SEO lokalne w 2024 roku będzie bardziej skomplikowane i będzie wymagać większej personalizacji. Jednak, firmy, które są w stanie dostosować się do tych zmian, mogą wykorzystać je do zwiększenia swojej widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania i pozyskania nowych klientów.

 

6. Ewolucja treści i jej wpływ na SEO w 2024 roku

Zauważalne jest, że treść staje się coraz bardziej istotna dla SEO. W 2024 roku, nie wystarczy już tylko tworzyć treści o wysokiej jakości, ale także dostosować je do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek. Personalizacja treści jest kluczowa, a tworzenie treści, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników, staje się normą. Dlatego warto skupić się na tworzeniu treści, które są nie tylko wartościowe, ale także dostosowane do odbiorcy. 

Jak wiadomo, Google coraz bardziej nagradza strony z treściami o wysokiej jakości, które są oryginalne, wartościowe i zgodne z oczekiwaniami użytkowników. Oznacza to, że firmy powinny skupić się na tworzeniu treści, które są:

 • Oryginalne: unikalne i niepowtarzalne, nie stanowiące kopii treści z innych stron.
 • Wartościowe: zawierające przydatne i interesujące informacje dla użytkowników.
 • Zgodne z oczekiwaniami użytkowników: odpowiadające na ich potrzeby i odpowiadające na ich pytania.

Przykłady treści o wysokiej jakości, które mogą przynieść korzyści firmom w SEO:

 • Artykuły blogowe: zawierające informacje o produktach lub usługach firmy, porady i wskazówki dla użytkowników, czy też analizy branżowe.
 • Case studies: opisujące sukcesy firm w wykorzystaniu produktów lub usług danej firmy.
 • Filmy: prezentujące produkty lub usługi firmy w sposób przystępny i interesujący.
 • Tip sheets: czyli krótkie, konkretnie sformułowane porady, mogą być tutaj niezwykle pomocne. 

Podsumowując, firmy, które chcą osiągnąć sukces w SEO w 2024 roku, muszą skupić się na tworzeniu treści o wysokiej jakości. Dzięki treściom bardziej atrakcyjnym dla użytkownika, twoja strona będzie lepiej oceniana przez algorytmy wyszukiwarek.

 

7. Przyszłość SEO: Prognozy i przewidywania na kolejne lata

Analizując najnowsze trendy, można przewidzieć, że to personalizacja będzie odgrywać najważniejszą rolę w przyszłości SEO. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, wyszukiwarki będą w stanie dostarczać użytkownikom jeszcze bardziej spersonalizowane wyniki. To oznacza, że strategie SEO muszą być jeszcze bardziej skoncentrowane na zrozumieniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb użytkowników.

Na koniec należy dodać kilka informacji o bezpieczeństwie, gdyż to właśnie bezpieczeństwo będzie coraz ważniejsze dla SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, obecnie coraz bardziej nagradzają strony, które zapewniają użytkownikom bezpieczne doświadczenia online. To oznacza, że strony, które nie będą zabezpieczone protokołem HTTPS, mogą zacząć tracić pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym, firmy muszą zainwestować w bezpieczeństwo swoich stron, aby utrzymać swoją widoczność w wyszukiwarkach.

 

 

8. Podsumowanie 

 

W 2024 roku, SEO przechodzić będzie szereg transformacji. Wyzwania z jakimi firmy będą mieć do czynienia dotyczyć będą jakości treści na stronie, szybkości ładowania się strony oraz optymalizacji do urządzeń mobilnych, sztucznej inteligencji i wyszukiwania głosowego.  Jako, że SEO w 2024 roku będzie bardziej złożonym i wymagającym procesem,  firmy, które chcą utrzymać swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, muszą dostosować swoje strategie SEO do zmieniających się trendów już teraz. Powinny skupić się na tworzeniu wysokiej jakości treści, optymalizacji dla urządzeń mobilnych, a także na personalizacji swoich działań marketingowych. Natomiast specjaliści SEO, aby skutecznie pozycjonować strony internetowe, muszą być na bieżąco z najnowszymi zmianami w tym obszarze. 


Oceń tekst

Average rating 5 / 5. Liczba głosów: 1

  Szybka wycena

  Adres Twojej strony to?

  Jak możemy się z Tobą skontaktować?

  Co otrzymasz?

  Strategię działań

  Audyt widoczności

  Atrakcyjną propozycję

  ...i wiele więcej!